Visiems žinoma, kad motininės plokštės – tai svarbiausia stacionaraus kompiuterio dalis, jungianti visas kitas dalis į visumą. Tai procesorius, darbinė atmintis, kietieji diskai, vaizdo plokštės, garso kortos, optiniai įrenginiai bei kitos dalys, kurios prie motininės plokštės paprastai prijungiamos tiesiogiai arba kabeliais. Tad jei jau turite ar ketinate įsigyti stalinį kompiuterį, jums reikėtų žinoti keletą svarbiausi dalykų apie daugiausiai įtakos jo veikimui turinčią dalį.
Kaip jau minėjome, motininės plokštės priekyje yra jungtys, tarpusavyje sujungiančios kitus kompiuterio elementus. Pagrindinė jungtis palaiko tik vieno tipo procesorių, o 2 arba 4 jungtys reikalingos darbinei atminčiai. Nedideli spalvoti laidai, kurie ateina iš kompiuterio dėžės priekio, turi jungtį į motininę plokštę tam, kad veiktu atstatymo, įjungimo bei kietojo disko darbą indikuojančios lemputės. Motininės plokštės maitinimas palaikomas per specialų blokelį ir laidą, kuris jungiasi į specifinę jungtį.
Pagal tam tikrus parametrus, tokius kaip matmenys, jungtys, elementų išsidėstymo tvarka ir pan., nustatomi skirtingi motininių plokščių tipai. Nors laikui bėgant jie keitėsi, tobulėjo ir būtent nuo motininės plokštės tipų priklausė kompiuterio kaina, veikimas, dalių pakeitimo suderinamumas ir kiti svarbūs faktoriai, dabar būtų galima išskirti keletą pagrindinių šiuolaikinių plokščių tipų. Tai BTX, microBTX, picoBTX, ATX, FlexATX, NLX ir kitos motininės plokštės, kurių tipai pritaikyti skirtingiems poreikiams. Pavyzdžiui, žaidimams, darbui, tam tikroms programinėms įrangoms palaikyti ir pan.
Kadangi daugelis svarbiausių kompiuterio elementų yra tiesiogiai sujungti su motinine plokšte, būtina užtikrinti nepriekaištingą jos veikimą. Deja, pasitaiko atvejų, kai motininės plokštės taip pat patiria gedimų. Kaip juos atpažinti? Pavyzdžiui, įjungus kompiuterį, jis pereina į BIOS, neveikia CD-Room‘as, klaviatūra, pelė, kompiuteris nepriima USB. Na, o pagrindinis ženklas, jog gedimas slypi motininėje plokštėje – vienu metu nustojusios veikti visos pagrindinės kompiuterio funkcijos. Bet kokiu atveju, pastebėjus motininės plokštės gedimus, būtina ją patikrinti. Tai geriausiai atliks specialistai. Žinoma, neretai pasitaiko atvejų, kad dėl tam tikrų komponentų neveikimo kalta būna ne motininė plokštė, tačiau papildomos atsargumo priemonės tikrai nepakenks.