Paklaustas, kokia yra ilgo gyvenimo paslaptis, jau 90 metų gyvenantis ūkininkas Romas sako, kad gyvenimas kaime su šiuolaikine zemes ukio technika – tai viskas, ko reikia, norint gyventi ilgai ir sveikai. Anot ilgaamžio, seniau žmonės dirbdavo per daug kaime, labai save nualindavo. Dabar, kuomet yra visa reikiama žemės technika, dirbama tiek, kiek ir reikia. Na o apskritai, darbas žmogų puošia. Mieste žmonės jau visai nedirba ir nejuda, dėl to ir tegyvena taip trumpai.
Tenka judėti tiek, kiek sveika
Šiais laikais tokios mašinos kaip sejamosios, kuliamosios, kombainai – labai palengvina darbą. Tačiau apskritai kaime žmogui judėti tenka, vietoje jis nesėdi. „Aš visuomet apeinu savo laukus, pažiūru, kaip derlius atrodo. Nėra taip, kad sėsčiau į traktorių vien tam, kad laukus apeičiau, o apeinu kasdien. Kieme žolę nusipjaunu, dar šiltnamy su žmona kažką auginame, rankomis prižiūrime, vištą kartais pasivaikau, nueiname 3 kilometrus iki ežero išsimaudyti. Pas kaimyną su dviračiu važiuoju. Taigi, judėjimo tikrai pakanka tiek, kiek žmogui jo ir reikia“, – sako Romas, pragyvenęs labai laimingą gyvenimą. „Aš dėkoju Dievui, kad man davė sveikas rankas, bet kad ir davė galvą vis dar šviesią. O taip pat – kad mums su šeima buvo padovanota tokia nuostabi, unikali galimybė gyventi šioje gražioje vietoje, kur ir gamta, ir derlius, ir ūkis, ir puikiausi miškai“, – sako vyras.
Anksčiau kaime žmonės judėdavo per daug
Anot Romo, visa ta žemės technika labai palengvina žmogui darbą, ir neverčia žmogaus vargti. „Kaip žmonės ūkiuose vargdavo seniau. Tai toks sunkus fizinis darbas. Nuo ryto iki vakaro. Pradžioje ir mums teko taip sunkiau dirbti, bet turėjome darbininkų, tai pats labai nedirbdavau. O dabar, kai sunkiuosius fizinius darbus nudirba kombainai, mašinos, žemės ūkio technika – tikrai labai gerai. Negali gyvenimu skųstis, viskas tikrai paprasta ir gerai. Judame, kiek sveika judėti. Net ir mokslininkai pripažįsta, kad žemės ūkis, kuris buvo išrastas ir pavadintas progresu, galbūt žmonijai tapo regresu, nes įdarbino žmones veiklai nuo ryto iki vakaro. O visgi daug geriau yra tuomet, kai dirbti gali mažiau. Štai tik dabar yra tas tikrasis progresas, kuomet tuos sunkius darbus nudirba ne žmogus, ne vargšas gyvulys, o mūsų sukurtos mašinos“, – sako Romas. Tai pat jis pažymi, kad miesto žmonės išvis nejuda, dėl to dar blogiau jiems.
Pritariu, kaime žmonės tikrai sveikiau gyvena. Nors žinau tokių, kurie tikrai persidirba, tada jau negerai. Bet šiaip kaime žmonės gali savo daržovių ir vaisių užsiauginti šiltnamiuose, todėl jie valgo ekologiškesnį maistą.